✍RECENZE: Enneagram - Devět tváří duše
Není vůbec jednoduché vyznat se v lidské duši.
V jednání, které je pro nás osobně nepochopitelné. A něco, co je pro nás
tak přirozené, je pro druhého španělskou vesnicí. Devět osobnostních typů,
devět tváří lidské duše, jednoduše enneagram v další skvělé knize. Dá nám
základ, dá nám rozvětvení do témat, která jsou vlastní autorům, do symbolik, se
kterými díky svému vyznání vyrůstali většinu života ke své vlastní moudrosti.
Ale když to shrnu: Je to moc dobrá kniha o enneagramu, kterou s klidným svědomím doporučím i tomu, kdo o enneagramu slyší poprvé. Jasné rozdělení, jasné charakteristiky, logika a smysluplné linie, hledání souvislostí i symboliky, které jsou často na doplnění faktů opravdu příjemným odreagováním, u něhož si řeknete: "No ano,... to je vlastně taky pravda! Och, jak podivuhodné..."
Dozvíte se tady o tom, proč máte k jistému chování sklony a proč. Například....
"Čtyřkám působí málo radosti něco vlastnit. Důležitější pro ně je toužit než mít. Jakmile objekt své touhy konečně mají, jsou zpravidla zklamané. Proto mohou být velmi komplikovanými partnery v lásce...
...Je to část hrozného dilematu, ve kterém nevykoupená čtyřka vězí. Nemůže žít v přítomnosti, která je stále plná chyb a nedostatků. Když se však její touha zrealizuje, vždy je na tom zase něco, co lze vytknout...
...Čtyřky ve svém raném dětství opakovaně učinily zkušenost, že přítomnost je nesnesitelná a nesmyslná. Často to bylo v souvislosti s nějakým velmi bolestným zážitkem ztráty. Tato ztráta mohla být skutečná (smrt jednoho z rodičů, nemanželské narození, rozvod, přestěhování a vykořenění, jeden rodičů přichází a odchází, další dítě se narodí nebo je mu dávána přednost apod.), nebo byla pociťována "jen" emocionálně. Modely pozitivních rolí zčásti chyběly... Touha čtyřky směřuje k oné ztracené lásce, je současně touhou po domově i touhou po dálkách..."
A jestli nejste Čtyřky, tak jste jiné číslo. Ale nějakou tu Čtyřku možná máte kolem sebe a vy uvidíte, že její chování může být často způsobeno nějakou tou zkušeností, která pro ně byla nesnesitelná a nežitelná v přítomnosti. Že touha po dálkách nemusí být vždy jen touha po svobodě, ale i touha po útěku před přítomností a sebou samým.
A takových myšlenek můžete mít spoustu. Na každé stránce několik. Protože i když se zdá lidská mysl nesmírně složitá, je díky enneagramu spjata jedna souvislost k druhé, že najednou zjistíte, že není nic jednoduššího než lidská mysl. Není nic logičtějšího - ač to navenek často vypadá právě naopak.
A tím je enneagram a všechny knihy o něm nesmírně zajímavý. Tím, jak obrovský rozlet a rozhled vám dá. A jak potom všechno to vezme a smotá znovu do klubíčka, které už ale vůbec nebude rozcuchané, ale krásně uhlazené.
O autorech:
Richard Rohr v roce 1961 vstoupil do františkánského řádu, kde vystudoval teologii a byl vysvěcen na kněze. Dnes je mezinárodně uznávaný autor, kazatel a vedoucí exercicií, zakladatel Centra to akci a kontemplaci v Novém Mexiku. Je znám díky audionahrávkám a videím, která vydává už od sedmdesátých let.
Andreas Ebert se narodil v roce 1952 ve východní
části Berlína a vystudoval evangelickou teologii, je také kněz a věnuje se
překladům, psaní textů a knih.
Napsala: Renata Petříčková