Ve Zlíně začal festival Literární jaro 2018

24.04.2018

Již 9. ročník Literárního jara se zaměřuje na autorská čtení, moderované besedy se spisovateli, představení právě vydaných knih a setkání s literárními osobnostmi. Návštěvníci se mohou zapojit do diskuzí o literatuře, zhlédnout divadelní představení a výstavu, zúčastnit se čtení pod širým nebem. Tématem letošního ročníku jsou Inspirativní ženy.

Hlavním organizátorem festivalu je Krajská knihovna Františka Bartoše ve Zlíně, záštitu nad festivalem převzali Miroslav Kašný, člen Rady Zlínského kraje, Jiří Korec, náměstek primátora města Zlína, a České centrum Mezinárodního PEN klubu s odbornou garancí Antonína Bajaji. Festival se koná za finanční podpory Zlínského kraje a statutárního města Zlína.

Literární jaro Zlín 2018 bude zahájeno 23. dubna v 17 hodin autorským čtením a besedou se spisovatelkami Jakubou Katalpou a Petrou Dvořákovou v kavárně ve 14'15 BAŤOVĚ INSTITUTU. Moderátorem pořadu Ženy o ženách bude Martin Stöhr z nakladatelství Host a o hudební doprovod se postará zlínská muzikantka Eliška Lajdová.

V úterý 24. dubna v 17 hodin se můžete těšit na historky z hereckého podsvětí Marie Doležalové Kafe a cigárko v podání Gustava Haška a Barbory Jánové v rámci populárního scénického čtení LiStOVáNí.

Literární jaro každoročně věnuje pořad také dětem. Pod vedením psycholožky a autorky knih pro děti Zuzany Pospíšilové si žáci základních škol vyzkouší, že Ten kdo radost rozdává, ten ji také dostává. Dvě besedy plné příběhů a her se uskuteční 25. dubna v 9:00 a 10:00.

Fanoušci Betty MacDonald si určitě nenechají ujít Čtení v parku 25. dubna od 17:00. Z oblíbeného autobiografického románu Vejce a já budou předčítat Romana Julinová, Blanka Kovandová, knihovníci i samotní posluchači za hudebního doprovodu ZUŠ Zlín - Jižní Svahy.

Knize Nejlepší české básně 2017 bude věnována beseda se Sylvou Fischerovou, editorkou knihy, a Jitkou N. Srbovou 27. dubna od 17:00. Pořadem provede moderátor Martin Stöhr a o hudební doprovod se postará kapela Marnatosnaha.

Tradičně nebude chybět ani panelová diskuze pro odbornou veřejnost, tentokrát s Petrem Eliášem, šéfredaktorem nakladatelství Albatros, a Lucií Šavlíkovou, šéfredaktorkou nakladatelství Pikola v rámci společnosti Euromedia Group a. s. Diskuze se uskuteční 2. května od 9:00. Ve stejný den od 17:00 se bude konat beseda s publicistkou Magdou Jogheeovou a ilustrátorkou Alžbetou Vlčkovou, na které představí knihu fejetonů Je na kostele stále pět?. Moderátorem obou pořadů bude Martin Pášma.

Festival bude zakončen 3. května v 17:00 autorským čtením spisovatelky a scenáristky Petry Soukupové z její nové knihy Nejlepší pro všechny. Večerem provede šéfredaktor nakladatelství Host Miroslav Balaštík, hudební doprovod zajistí ZUŠ Zlín - Jižní Svahy.

Více informací o programu i autorech najdete na www.literarnijaro.cz a na www.facebook.com/literarnijaro.

Zdroj: Zlínský nočník