Literární jaro s Petrou Soukupovou: „Nejlepší je, když člověk píše denně”

05.05.2018

Poslední autorské čtení Literárního jara v roce 2018 proběhlo 3. května v kavárně 15 v Krajské knihovně Františka Bartoše ve Zlíně. Celý festival ukončila spisovatelka Petra Soukupová.


Tuto autorku jistě není třeba dlouho představovat. Petra Soukupová je nejen spisovatelka, ale také scénáristka (Comeback, Kosmo) a dramaturgyně (nekonečný seriál Ulice). Vydala celkem pět knih jak pro dospělé, tak i pro malé čtenáře. Kromě románů píše také povídky, které vycházejí knižně spolu s dalšími autory.


Pořad zpestřily děti ze ZUŠ Zlín - Jižní svahy. Nejprve vystoupily dívky, které hrály na housle a poté mladší děti se skladbami pro zobcové flétny.
Biografie:2007 - K moři2009 - Zmizet2011 - Marta v roce vetřelce2014 - Bertík a čmuchadlo2015 - Pod sněhem2017 - Kdo zabil Snížka2017 - Nejlepší pro všechny


A právě poslední jmenovaný titul Nejlepší pro všechny byl hlavním tématem celé besedy. Petra Soukupová nejprve přečetla dramatické kapitoly o vztazích mezi babičkou a matkou malého Viktora, poté odpovídala na dotazy nejen posluchačů, ale i moderátora Miroslava Balaštíka, který je šéfredaktor a spolumajitel nakladatelství Host.

Než Petra Soukupová začne knihu psát, nejprve musí mít nápad. Poté si vytvoří postavy - jejich povahy i popisy. Zkrátka je má promyšlené úplně do detailů. Takové plánování trvá řádově měsíce. Pak napíše osnovu a kostru celého děje.


Autorka přiznala, že se jí snáze píšou příběhy pro děti. Je to mnohem jednodušší, už i proto, že jejich problémy jsou snadněji řešitelné než u dospělých.


Na řadu také přišla nejnovější kniha pro děti Kdo zabil Snížka?. Autorka uvažovala, zda dětští čtenáři skousnou smrt pejska. Ale po zralém uvažování došla ona a její tým k závěru, že ano. Devítileté desetileté děti se smrtí již nějakým způsobem setkaly a tuší, že smrt patří mezi součást života. Proto autorce přijde zvláštní, že by smrt v dětské knize mohla někomu vadit. Kdo zabil Snížka? není o popisu smrti, ale o detektivním pátrání, kdo psa přejel. Autorka má od dětí především pozitivní reakce.

Petra Soukupová má v plánu další knihu, ale dostane se k ní nejdříve až za rok, protože v tuto chvíli upřednostnila práci v televizi na seriálu Ulice. Sice dokáže psát romány i pracovat na jiných věcech, ale je potřeba, aby si naplánovala čas. "Nejlepší je, když člověk píše denně. Nejhorší je psát v pondělí a pak až ve čtvrtek." Podotkla ovšem, že i když další titul odsouvá na vedlejší kolej, mohla by v mezičase zvládnout příběh pro děti nebo povídky. 

Na otázku, zda uvažuje nad tím, že by řešila například politické či sociální problémy, Petra Soukupová kategoricky prohlásila, že řeší problémy, které jsou v rodinách a do problémů společnosti opravdu nechce jít.


Petra chtěla být spisovatelkou už od doby, kdy se naučila číst. Dělá to, co vždycky chtěla dělat, ale přiznává, že je to náročné povolání. Také si psala od třinácti let deníky a skončila s tím až v dospělosti, protože zkrátka už neměla čas.

Literární jaro je festival, který je ideální pro všechny příznivce krásné literatury. Setkání s autorkou a knihou Nejlepší pro všechny sice bylo tečkou za touto akcí, ale Petra Soukupová měla ještě pozvánku a to do kina. Její povídka Na krátko z knihy Zmizet bude mít premiéru 24. května. Určitě se máme na co těšit. 


Autor: Martina Flasarová