Dobročinná knihovna Book2Go ve Zlíně má nové místo i design

10.06.2019

S heslem "K dobrému skutku kniha zdarma" putuje již více než čtyři roky dobročinná knihovna Book2Go po různých místech Zlína. Nyní je poprvé k nalezení v prvním patře nově zrekonstruované budovy Obchodního domu Zlín.

"Knihovna za dobu své existence vystřídala řadu exponovaných lokací v centru města a podařilo se nám rozdat již tisíce knih. V letošním roce jsme se navíc rozhodli pro změnu designu a loga, takže knihovna je jako nová," uvedl organizátor projektu Igor Dostál.

Princip fungování je jednoduchý, knihy z druhé ruky jsou kolemjdoucím k dispozici zcela zdarma. Zájemci o knížky za ně nic neplatí ani je nemusí vracet, mají však možnost za knihu "poděkovat" prostřednictvím dárcovské SMS na konto některé z neziskových organizací ze Zlínska.

"Knížky pro knihovnu dodáváme zdarma, díky naší službě Knižní záchranka, která funguje v rámci projektu Knihomilové.cz. Lidé nám mohou darovat své staré knihy nebo celé pozůstalosti a my následně hledáme pro knihy nové využití. Peníze z DMS pak vůbec nejdou přes nás, putují přímo na účty jednotlivých organizací," vysvětlil Dostál.

Lidé mohou podpořit Handicap Zlín, který pečuje o tělesně postižené, Mamma Help, organizaci pro ženy s rakovinou prsu, Dotek Vizovice, který poskytuje služby seniorům a nemocným nebo projekt Život je dar, který pomáhá onkologickým pacientům.

"Za tuto iniciativu jsme moc rádi. Je to po všech stránkách prospěšná akce. Jedni zde najdou smysluplné místo pro své knihy, které už mají přečtené, druzí se dostanou za pár korun k zajímavému čtení a my, neziskovky, získáváme hned dvakrát. Finančním příspěvkem v podobě přijatých DMSek můžeme více podpořit naše klienty a uživatele sociálních služeb a k tomu se o nás a našem působení více ví," dodal Aleš Chudárek z Handicap Zlín.

Na současném místě bude knihovna stát minimálně několik měsíců a její police budou pravidelně doplňovány.